INTELIGENTY WÓZEK CLEVER ODPOWIEDZIĄ NA POTRZEBY WSPÓŁCZESNEGO HANDLU

INTELIGENTE ROZWIĄZANIA SAMOOBSŁUGOWE

Nie tylko w Europie, ale również na całym świecie coraz więcej pojawia się inteligentnych rozwiązaniach samoobsługowych. W obliczu zagrożenia, jaką jest epidemia koronawirusa to jedno z najlepszych rozwiązań usprawniających zakupy stacjonarne. Ale nie tylko! Systemy rozwiązań samoobsługowych obniżają koszty, np. w sytuacji zamkniętych placówek czy zmniejszonych obrotów sklepu. Potrzebny jest tylko dobrze wdrożony system, który ma wiele pozytywnych konsekwencji dla sieci i klientów. Inteligentne systemy samoobsługowe usprawniają sprzedaż, rozładowują kolejki, a ich utrzymanie i serwisowanie jest tańsze niż zlecanie podobnych zadań pracownikom.

Na rynku uwagę zwracają dwa koncepty inteligentnego wózka sklepowego. Jeden jest autorstwa amerykańskiego lidera na rynku nowych technologii – firmy Amazon, zaś drugi należy do europejskiego dostawcy rozwiązań dla branży retail – firmy MAGO. Rozwiązanie Amazona jest obecnie na etapie testów wdrożeniowych w realnej przestrzeni handlowej. Z kolei inteligentny wózek CLEVER firmy MAGO, po udanych tekstach w dużej polskiej sieci handlowej LEWIATAN jeszcze w tym roku pojawi się w jednym ze sklepów wspomnianej sieci.

CLEVER to połączenie kasy samoobsługowej i wózka sklepowego. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu polskiego producenta cały proces zakupów w sklepie klient może przeprowadzić samodzielnie, praktycznie bez wsparcia personelu.

 

Zanim przystąpiliśmy do procesu projektowego CLEVER przeprowadziliśmy pogłębione badania wśród klientów sklepów różnych formatów. Dzięki temu udało nam się zdefiniować najbardziej krytyczne obszary mające negatywny wpływ na klienta sklepu. Okazało się, że klientów przede wszystkim irytują:

– kolejki do kas, konieczność kilkukrotnego przekładania produktów: z półki do wózka, z wózka na taśmę, czy z taśmy do torby, niedopasowana oferta asortymentowa, mówi Tomasz Dwojak, dyrektor pionu komercji w MAGO.

 

INNOWACYJNA TECHNOLOGIA

Firmie MAGO udało się stworzyć idealne rozwiązanie powyższych problemów –inteligent wózek CLEVER. Czas obsługi klienta w strefie płatności został skrócony do absolutnego minimum. Tradycyjny koszyk sklepowy został zastąpiony torbą wielokrotnego użytku. Dzięki temu klient sklepu dotyka tylko raz produktów – zdejmując je z półki. Co ważne, nie musi nigdzie wypakowywać artykułów. Po dokonaniu płatności tylko odpina torbę, odstawia wózek i wychodzi ze sklepu. Zaś połączenie aplikacji sieci z systemem CLEVER pozwala precyzyjnie dopasować ofertę produktową do konkretnego klienta.

CLEVER został uzbrojony w kilka innowacyjnych technologii: komputer z dotykowym ekranem, skaner, wbudowany w rączkę wózka oraz certyfikowaną wagę. Dodatkowo CLEVER posiada inteligentny system oświetlenia LED, który informuje o aktualnym statusie kasy i trybie, w którym działa.

Technologia CLEVER pozyskuje bardzo duże ilości danych o kliencie sklepu. Śledzi jego ścieżkę zakupową – kiedy i jakie produkty kupuje oraz które kategorie mają największy współczynnik odrzuceń. Dzięki temu, możliwe jest lepsze dostosowanie oferty do klienta sklepu.

 

PROSTA I INTUICYJNA OBSŁUGA CLEVER

Klient za pomocą aplikacji konkretnej sieci uruchamia CLEVER. Zakłada na wózek specjalnie zaprojektowaną torbę wielokrotnego użytku i wówczas może rozpocząć zakupy. Klient skanuje różnorodne artykuły, włączając produkty na wagę, następnie wkłada je do torby, a te weryfikowane są za pomocą certyfikowanej wagi. Kolejne artykuły wraz z ceną pojawiają się ekranie urządzenia.

Producent nie pominął tak istotnej kwestii podczas zakupu alkoholu, jaką jest weryfikacja wieku klienta. Gdy do torby zostanie włożona butelka procentowego napoju, oświetlenie LED naszego urządzenia zaczyna migać na pomarańczowo. Jest to znak dla personelu sklepu, aby podejść i zweryfikować wiek kupującego. Przy migającym oświetleniu klient może kontynuować cały czas zakupy, ponieważ weryfikacja wieku może odbyć się na samym końcu procesu, przed dokonaniem płatności. Za zakupy klient może zapłacić na dwa sposoby: poprzez aplikację danej sieci, za pomocą telefonu lub w kasie samoobsługowej, używając karty płatniczej bądź gotówki.

 

KORZYŚCI DLA DETALISTÓW

CLEVER daje dodatkowe możliwości interakcji z klientem, bez konieczności ustawiania przez sieć sprzedaży wielu tradycyjnych materiałów POS. Dzięki zainstalowanemu na CLEVER ekranowi, właściciele sklepów mogą wyświetlać spersonalizowane treści reklamowe, zbudowane na podstawie dotychczasowej historii zakupowej lub informować o produktach aktualnie znajdujących się w torbie zakupowej.

Jeżeli np. klient przyszedł do sklepu po składniki na pastę* (*red. danie z makaronu). Najpierw wybiera odpowiedni makaron, później sos – już w tym momencie CLEVER może zasugerować alternatywny produkt do sosu, bądź też udzielić specjalnego rabatu na kolejne opakowanie z sosem. CLEVER może również pomóc w doborze odpowiedniego wina do tego posiłku. Jeżeli np. klient wrzuci do torby zakupowej piwo, urządzenie może mu zasugerować komplementarną ofertę paluszków lub chipsów w promocyjnej cenie. Są to, oczywiście, alternatywne scenariusze, predefiniowane z klientem – właścicielem sieci.

CLEVER zapewnia również komfort kupującym i ogranicza punkty styku na linii pracownicy sklepu – klienci. Utrzymywanie dystansu społecznego w obecnej sytuacji – epidemii korona wirusa jest kluczową kwestią. Sieć handlowa nie musi angażować personelu w obsługę klienta, a dodatkowo ma szansę na lepsze dostosowanie swojej oferty.

 

KONKURENCJA

Premiera CLEVER miała miejsce w lutym. w Düsseldorfie na największych targach branży retial – EuroShop i okazała się sukcesem. Klienci, włodarze sieci handlowych mieli okazję osobiście, „na żywo” przekonać o funkcjonalności inteligentnego wózka polskiego producenta. Dlatego też wiele międzynarodowych sieci handlowych prowadzi rozmowy z MAGO na temat implementacji tego rozwiązania.

Chociaż AMAZON prowadzi prace nad podobny rozwiązaniem, to firma MAGO nie widzi w tej sytuacji zagrożenia.

Powiem nieskromnie – nie obawiamy się konkurencji ze strony firmy Amazon. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że działamy na wysoce konkurencyjnym rynku, a rywalizacja z takim rywalem jak Amazon jest dla nas motorem do jeszcze intensywniejszych działań. Wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych, czy też udoskonalanie już istniejących zawsze niesie za sobą duże ryzyko. Nawet minimalne niedopatrzenie, czy drobny defekt może pociągnąć za sobą ogromne straty. Naszą przewagą jest fakt, że jesteśmy już po pomyślnych testach inteligentnego wózka CLEVER w polskiej, dużej sieci handlowej LEWIATAN oraz właśnie zakończyliśmy udane testy w sieci drogeryjnej. Jeszcze w tym roku CLEVER będzie w polskiej sieci LEWIATAN. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań wdrożeniowych naszego rozwiązania w kilku międzynarodowych sieciach handlowych, obecnych na polskim rynku, komentuje Tomasz Dwojak.

 

 

Napisz do nas

Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na twoje pytania

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana!

Twoja wiadomość nie została wysłana!

Upewnij się, czy wszystkie pola formularza są poprawnie wypełnione.

Aby wysłać wiadomość musisz udowodnić, że nie jesteś robotem.

Wystąpił błąd po stronie serwera. Jeśli problem będzie się powtarzał skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.

MAGO